Haber

Polonya Başbakanı AB göç anlaşmasını eleştirdi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Birliği’nin (AB) göçmenlik konusundaki yeni anlaşmasını eleştirerek, “Biz Polonyalılar dayanışma ve merhametin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Dayanışmayı başta Almanya olmak üzere kimse bize öğretemez” dedi. söz konusu.

Polonya parlamentosunda konuşan Morawiecki, ülkeyi güvende tutmanın en büyük öncelikleri olduğunu ve bu nedenle AB’nin göçmenlik anlaşmasına karşı çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

Morawiecki şöyle devam etti:

“Biz Polonyalılar dayanışmanın ve merhametin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bize dayanışmayı başta Almanya olmak üzere kimse öğretemez. Bize 2. Dünya Savaşı tazminatı ödemesi gereken Almanya bizi dayanışmaya çağırmaya cesaret etmesin.”

Morawiecki, Polonya’nın kendi çıkarları için oy kullanma hak ve ödevlerine sahip olduğunu vurgulayarak, anlaşmanın diğer konuların yanı sıra Avrupa kültürünü de hedef aldığını iddia etti.

AB göçmenlik anlaşması

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin içişleri bakanları, 8 Haziran’da Lüksemburg’daki ortak iltica sisteminde reform yapılması konusunda anlaştılar.

Buna göre, dindar kabul edilen ülkelerden gelen sistemsiz göçmenlerin, AB üyeliğinin sona ermesinden sonra kurulacak ve sıkı denetim altında tutulacak ilk kabul merkezlerinde iltica sürecinden geçmesi planlanıyor. Bu kişilerin iltica başvurularının 3 ay içerisinde burada incelenmesi ve başvurusu kabul edilmeyenlerin ivedilikle ülkelerine gönderilmesi talep edilmektedir.

Anlaşma ayrıca sığınmacı kabul etmeyen üye devletler için ev sahibi ülkelere kişi başına 20.000 avro ödenmesini de içeriyor.

Anlaşmaya göre ilk aşamada yılda en fazla 30 bin sığınmacı kabul edilecek ve bir sığınmacının başvurusunun değerlendirilmesi için üst sınır 6 ay olacak.

Söz konusu uzlaşmaya yalnızca Polonya ve Macaristan karşı çıkmış, kalan 25 üyenin desteği nitelikli çoğunluk sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu