Haber

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Menemen 3. Baraj’da Operasyonun Tamamlandığını Müjdeledi

İYİ “KIRIK”

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım alanlarından en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırılması için var gücüyle çalışıyor, sürdürülebilir su kaynaklarını korurken yerleşim yerlerini ve tarım arazilerini sel risklerine karşı korumaktır. Ayrıca sahip olduğu yönetim anlayışı ile suyun her damlasına sahip çıkmaktadır.

                                  

Bozalan Barajı tamamlandı

İzmir Menemen’de daha önce Emiralem (2015) ve Süleymanlı (2014) Barajlarını hizmete açan, 3630 dönüm alana can suyu sağlayan DSİ Genel Müdürlüğü; ilçenin 3. barajı olacak “Bozalan Barajı”nı da tamamladı. Bozalan Barajı ile 1390 dönüm arazi daha modern sulamaya açılacak. Menemen’de 3 barajdan sulanan arazi alanı toplam 5020 dekara çıkacak.

300 bin m3 dolgu yapıldı

Menemen Ovası’ndaki su sıkıntısını gidermek için özellikle son dönemde çalışmalara hız verdiklerini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bozalan Barajı’nın bölge üreticisi için önemini çok iyi biliyoruz. 2022 yılında da bu bilinçle çalıştık ve yıl bitmeden 300 bin m3 gövde dolgusunu tamamlayarak barajda su tuttuk. İzmirimize hayırlı olsun” dedi.

Üreticiye yılda 4.5 milyon lira ek gelir

Menemen Bozalan Barajı’nın gövdesinin kil çekirdekli kaya dolgu tipinde tasarlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Temelden 33 metre yükseklikte yaptığımız baraj 640 bin m3 su depolayacak ve su verecek. 1390 dönüm araziye hayat. Bölgede sulama maliyetleri düşecek. Verim artacaktır. Menemenli çiftçilerimiz yılda yaklaşık 4 milyon 448 bin lira ek gelir sağlayacak.”

Bozalan Barajı’na çevredeki 3 dereden ilave su sağlayacaklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta da 2022 Kasım ayında sulama ihalesinin yapıldığının altını çizdi. Hedefimiz 2024 yılında projeyi tüm yönleriyle bitirmek.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu