Ekonomi

Büyük hidrolik silindir üreten Türk firması 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir torna tezgahıyla yola çıkan ve üretiminin yüzde 85’ini 30’dan fazla ülkeye ihraç etmeyi başaran şirketin, Türk ve Konya sanayicisinin neler yapabileceğinin en iyi göstergesi olduğunu söyledi.

Varank, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerine devam eden Kayahan Hidrolik fabrikasında incelemelerde bulundu ve firma yetkililerinden bilgi aldı.

Gittikleri illerdeki fabrikaları gezerek sektörün durumunu yakından değerlendirdiklerini anlatan Varank, Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı ivmeden memnun olduklarını, Türk sanayisinin önümüzdeki yıllarda çok daha iyi yerlere geleceğini söyledi. yapılan teşvikler.

Hidrolik firmasının tek tezgahla iş hayatına başladığını belirten Varank, “Şu anda sektörün eli diyebileceğimiz presler için hidrolik silindir üreten çok değerli bir firmayız. Tüm büyük makinelere hidrolik silindir üretiyorlar. Bunun yanında savunma ve havacılık alanında da yeni teknolojiler üretiyorlar” diyen Türk ve Konya sanayicilerinin hikayesi aslında Türk ve Konya sanayicilerinin neler yapabileceğinin en güzel göstergesidir. İkinci kuşak Sevda Kayahan Hanım işverenliği üstlenmiştir ve yönetim kurulu tamamı kadınlardan oluşmaktadır. Şirketimizin elde ettiği başarılar, Türk sanayisinin geldiği noktayı göstermesi açısından çok değerlidir.” dedi.

“Konya’ya kazandıracağımız sanayi altyapılarında onlarla çalışmak istiyoruz”

Türkiye’de pres imalatı yapan firmalar olduğunu hatırlatan Varank, şunları kaydetti:

“Bunun tedarikçisi olmak da kıymetli. Bizim şirketimizin yaptığı da bu. Önümüzdeki dönemde Konya’ya kazandıracağımız endüstriyel altyapılarda kendileriyle çalışmak istiyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Konya’da yatırımlarımız var. ve TÜBİTAK.Bazılarında Kayahan Hidrolik ile çalışacağız.Türk sanayisini bu noktalara getireceğiz.’Siparişlerimiz doldu’ diyor.

Dünya markalarına ihracat

Kayahan Hidrolik Genel Müdürü Sevda Kayhan Yılmaz, ağır sanayi sektöründe faaliyet gösteren hidrolik fabrikasında üretilen işleri dünya markalarına ihraç ettiklerini söyledi.

Baraj kapakları için silindirler, köprü hidrolikleri, hidrolik ve pnömatik silindirler gibi işler ürettiklerini belirten Yılmaz, paletli araçlar için tampon, amortisör, deprem izolatörü, süspansiyon ve hibrit silindir de ürettiklerini söyledi.

Bakan Varank’ın “Sanayici olarak son 20 yılda ne değişti” sorusuna yanıt veren Yılmaz, “Sanayiciler olarak daha çok söz dinler hale geldiğimizi net bir şekilde söyleyebilirim. Göz hizasında tutamamaktan nefret ediyordum. göz hizasını koruyabiliriz. Daha fazla dikkat çekeriz.” söz konusu.

Yılmaz, yılın 11 aylık döneminde kapasitelerini yüzde 56 artırdıklarını, son 20 yılda istihdamlarını ikiye katladıklarını bildirdi.

“2003’ten önce sadece bir yabancı müşterimiz vardı”

Daha önce sektörde üretime katkıların son derece düşük olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

“İthalatın öne çıkması bizi rahatsız etti. Gayri Safi Milli Hasıla içinde sanayinin payı yüzde 25’ten yüzde 16’ya düştü. İthalat çok artmıştı. İthalat değil, üretim ön planda olsun istedik. dertlerimizi daha çok anlattık, dinlendik.Bu yüzden daha başarılıyız.Almanya,Belçika ve İtalya’nın önde gelen markalarına tüp tedarik ediyoruz.Artık sesimizi daha iyi duyurabileceğimizi düşünüyorum.2003’ten önce bir tek tüpümüz vardı. Yurt dışında müşterimiz var.Sonra daha da açtık.Gün geçtikçe büyüdük, fuar temeli ile ismimizi duyurduk.Marka ve istihdam takviyeleri aldık.Bu dönemde çeşitli teşviklerden faydalandık.İstihdamı verimli bir şekilde arttırmaya çalıştık. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu